Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

Fałszywe zegarki to wielki biznes, który szacuje się na około 1 miliard dolarów rocznie. Według niektórych raportów, aż 30 procent zegarków na rynku to podróbki. Ich wykrycie staje się coraz trudniejsze, bo oszuści wciąż udoskonalają swoje rzemiosło. Krawędzie koperty mają mieszane wykończenia, a wysokiej jakości mechaniczne mechanizmy zegarków (często ETA) są modyfikowane. Prawdziwa farba luminescencyjna jest starannie nanoszona na cyfry, a nawet numery seryjne i mały nadruk są ręcznie grawerowane z widoczną umiejętnością. Przy dobrej podróbce niezbędnym okaże się szkło powiększające. Mimo wszystko istnieje wiele środków, które możesz podjąć, aby mieć pewność że Twój zegarek jest oryginalny.

Zegarek oryginał czy podróbka?

Oryginalne zegarki są dobrze wykonane i starannie zaprojektowane. Projektant dąży do tego, aby każda ruchoma część idealnie ze sobą współgrała. Gdy zegarek jest repliką, poziom wykonania spada. I choć różnica jest niekiedy bardzo trudna do zauważania, to warto przypatrzeć się pewnym szczegółom. W tym celu dobrze jest dokładnie przyjrzeć się dwóm zdjęciom – temu ze sklepu/aukcji i oryginałowi ze strony producenta.

Czcionka

W przypadku podrobionych zegarków możemy zauważyć, że naniesiona na ich obudowę czcionka nie jest szczegółowo wykonana. Często wyglądają one na lekko rozmazane w porównaniu z oryginalnymi zegarkami. Dlatego przyjrzyj się każdemu napisowi na zegarku; tarcza, bok, koperta i opakowanie. Jeśli którekolwiek ze słów jest błędnie napisane, zegarek jest podróbką.

Jakość

Jakość jest najwyższym priorytetem dla każdego zegarmistrza. Podrobiona obudowa zegarka często wydaje się ostra na krawędziach, co oznacza, że nie została odpowiednio ręcznie wykończona. Dobre podróbki mogą naśladować teksturowane szczotkowanie stali nierdzewnej, ale z bliska prawdopodobnie wystąpią nieregularności, więc najlepiej tutaj użyć lupy.

Waga

Ze względu na niską jakość używanych tworzyw w nieoryginalnych zegarkach, pozostają one bardzo często lżejsze od oryginałów.

Napisy

Warto sprawdzić, czy napisy znajdujące się na tarczy pokrywają się ze specyfikacją techniczną zegarka. Zdarza się, że zegarki mechaniczne mają na tarczy napis Quartz.

Cena

Choć zrozumiałe jest, że chcemy kupić oryginalny zegarek po jak najkorzystniejszej cenie, to niekiedy możemy wpaść w pułapkę. Tańszy o kilkaset złotych niż w stacjonarnej sprzedaży zegarek, może wzbudzić w nas pewne wątpliwości co do oryginalności. Zasada: im taniej, tym lepiej niekoniecznie musi się sprawdzić. Nie mniej wielokrotnie możemy natknąć się na atrakcyjne wyprzedaże i promocje oryginalnych zegarków w autoryzowanych sklepach.

Mechanizm

Jeżeli mamy wątpliwości co do oryginalności produktu, warto przyjrzeć się mechanizmowi zegarka. W przypadku modeli mechanicznych albo automatycznych z transparentnym deklem (takie modele możecie obejrzeć wśród producentów: Carl von Zeyten, Aerowatch czy EPOS) warto obejrzeć dokładnie wszystkie jego najmniejsze elementy, porównując je z oryginałem. Nawet niewielka różnica w kolorze śrubek, wzorów, a nawet barwie koła balansowego będzie dla nas znakiem ostrzegawczym. Równie dobrze możemy skorzystać z usługi zegarmistrza, który z pewnością będzie potrafił stwierdzić pochodzenie zegarka.

Porównanie zegarka oryginalnego oraz podróbki na przykładzie modeli Diesel.

Zegarek oryginalny czy podróbka
Źródło zdjęcia: Zegarek.net
Porównanie zegarka oryginalnego i falsyfikatu
Źródło zdjęcia: Zegarek.net

Fake, replika, a może hommage?

Replika czy reedycja to w gruncie rzeczy reprodukcja niegdyś funkcjonującego w obiegu zegarka. Dany model jest po latach stworzony przez firmę, która ma do niego prawa. Obecnie termin ten jest chętnie wykorzystywany przez nieuczciwych sprzedawców i w gruncie rzeczy oznacza ona – fałsz. Na zagranicznych forach bardzo często możemy także spotkać się z określeniem hommage – mamy z nim do czynienia, gdy model jednej marki nawiązuje do stylistyki powstałych już wcześniej zegarków, najczęściej tych kultowych.

Kupuj zegarki tylko w autoryzowanych sklepach

Każdy zegarek powinno kupować się wyłącznie w autoryzowanych sklepach. Nie tylko będziemy mieć gwarancję autentyczności zegarka, ale także otrzymasz co najmniej 2-letnią gwarancję. Ewentualne usterki będą naprawiane tylko i wyłącznie w autoryzowanych serwisach naprawczych danej marki. Pracujące tam osoby wyposażone są w profesjonalny sprzęt dostarczany im przez producenta, a także mają doskonałą znajomość mechanizmów tych zegarków. Dzięki temu mamy pewność, że nasz oryginalny zegarek będzie w odpowiednich rękach i otrzyma pomoc w najwyższych standardach.

Jak sprawdzić, czy dany sklep jest autoryzowany? Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze na stronie — najczęściej w zakładce „o nas” znajduje się odpowiednia notka informująca o tym, że sprzedawane produkty pochodzą z polskiej dystrybucji. Najistotniejszym będzie występująca przy danym produkcie ikona, która potwierdza oryginalność produktu oraz jego oficjalną sprzedaż. Taki certyfikat jest znakiem ściśle chronionym i nadzorowanym przez marki zegarkowe. Jeżeli jednak chcemy mieć absolutną pewność co do oryginalności produktu w danym sklepie, to zawsze możemy sprawdzić to poprzez oficjalną stronę internetową danej marki zegarkowej. Tam też znajduje się lista wszystkich uprawnionych punktów sprzedaży na całym świecie.

Dlaczego warto kupić oryginalny zegarek?

Duża część osób może zastanawiać się nad sensem zakupu zegarka w autoryzowanym sklepie. I choć na pierwszy rzut oka różnica wydaje się znikoma, to szkopuł tkwi w szczegółach. Kupując zegarek z oficjalnej dystrybucji, masz pewność jego rzetelnego wykonania. Co ważne, w przypadku wielofunkcyjnych zegarków możemy mieć pewność prawidłowego działania wszystkich dodatków, w które został zaopatrzony. W podrobionych zegarkach niejednokrotnie zdarza się, że widoczne na tarczy funkcje są zwykłą atrapą lub nie działają dokładnie. Nawet jeśli odeślemy taki model do sklepu, to nie będzie on serwisowany w oficjalnym punkcie naprawy. Jeśli falsyfikat trafi do autoryzowanego punktu, to może zostać zniszczony.

Opinie o Jak sprawdzić czy zegarek jest oryginalny?

Dodaj Odpowiedź

Hour Hand
Logo
Enable registration in settings - general